KABARETON

Kabaret Zmarnowany Potencjał

powstał w 2010 roku. Grupę tworzy obecnie trzech studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Rafał Orzoł, Michał Buraczewski oraz Tomasz Penkowski. Kabaret gra skecze o wszystkim i dla wszystkich, ale jak sami mówią najbardziej cieszą ich pozytywne reakcje wolnych pań w wieku 18-25 lat.
Kabaret ma już na swoim koncie kilka osiągnięć m.in. pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Skeczu i Małych Form Teatralnych KADR 2012 w Warszawie, oraz drugie miejsce na VII Przeglądzie Kabaretów Studenckich „PiGi” w Gorzowie Wielkopolskim.


Kabaret LIMO

Polski kabaret powstały w 1999 roku w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku z inicjatywy Abelarda Gizy i Marcina Kulwikowskiego. Pierwszy publiczny występ pod obecną nazwą odbył się 7. września 1999 roku. W swoich skeczach stawiają na budowanie nietypowych sytuacji i operowanie skojarzeniami słownymi. Od 2009 roku regularnie tworzą krótkie filmiki dla Kabaretowego Klubu Dwójki.

http://www.youtube.com/watch?v=JdEGxonQmrE


Obecnie występuje w składzie:
·         Ewa Błachnio (w kabarecie od 2000 roku, w 2001 otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim)
·         Abelard Giza (w kabarecie od samego początku) – autor tekstów, reżyser
·         Marcin Kulwikowski (w kabarecie od samego początku)
·         Wojciech Tremiszewski (w kabarecie od 2005 roku)
·         Szymon Jachimek (w kabarecie od 2001 roku) – autor tekstów piosenek


POEZJA ŚPIEWANA

Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska - Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka „Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon - twórca większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. W historii grupy warto odnotować nagrodzone występy na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1974 i 1975 roku, udział w FAM-ie oraz w licznych festiwalach, konkursach czy imprezach studenckich i turystycznych - YAPA, BAZUNA, BAKCYNALIA.


 
Tomasz Olszewski
Muzyk, pieśniarz, dziennikarz. Obecnie koncertuje z muzykami znanymi m.in. z "Klezmoret Trio", Pawłem Nowakiem - akordeon i Dariuszem Gutomskim - kontrabas, wykonując piosenki, które znajdą się na nagrywanej obecnie - z udziałem wielu świetnych instrumentalistów (m.in. Karol Pawłowski - bębny, inst. Perkusyjne, Adam Urbanowicz - fortepian, instrumenty klawiszowe, Ireneusz Wojtczak - saksofony, klarnet, Krystyna Stańko - chórki) płycie. Premiera wydawnictwa, którego roboczy tytuł brzmi "Wdowa z Grójca" - grudzień 2009 r.
Oficjalny debiut Tomasza Olszewskiego miał miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w warszawskim klubie "Hybrydy" w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później, w 1984, został laureatem I nagrody tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów. Początek lat osiemdziesiątych to, przede wszystkim, koncerty w miejscach niezależnych od władz i częste zmagania z cenzurą, zwłaszcza po ukazaniu się w niezależnym obiegu "Wiecznej partyzantki" ("Wolna Nuta" MC 1984) oraz kasety "Dezerterzy" zawierającej wywiady z ludźmi, którzy w stanie wojennym zostali na Zachodzie i piosenki Tomasza Olszewskiego.
Laureat niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85, Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (I nagroda), Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury (Nagroda Publiczności) i in. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych.
Skomponował muzykę do dwóch spektakli teatralnych (m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy). Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany "Zapiski z podróży".Jest autorem polskich tekstów muzycznego spektaklu "Fado" (Teatr "Wybrzeże"- premiera październik 2003 r.) nagrodzonego przez Marszałka Województwa Pomorskiego jako wydarzenie muzycznego sezonu.
W 1995 roku z zespołem "Trzy Czwarte" zarejestrował recital "na żywo" dla TVP pt. "Przesiadka". Taki sam tytuł nosiła jego pierwsza płyta kompaktowa i kaseta. W roku 2002 ukazała się kolejna autorska płyta Tomasza Olszewskiego, zawierająca wyłącznie piosenki pochodzące z koncertów, z rozmaitymi składami instrumentalnymi i solo, zatytułowana "Lajf".
Brał udział w największych w kraju koncertach, poświęconych balladzie, piosence autorskiej czy literackiej: legendarnym na Górze Szybowcowej, cyklu "3xBARDziej", "Przeglądzie Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki"(2001), festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"("Bardowie Polskiego Radia"), czy "Sopot Bard's Meeting".
Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Od 1995 roku jest także prezenterem w Radiu Gdańsk.