Hatowiada Ultimate Frisbee Hat Cup

Co to się działo przez te dwa dni Hatowiady na Juwenaliach, to jednym słowem mistrzostwo! Ale zanim relacja, to podobnie, jak w poprzednim roku warto najpierw przypomnieć kilka zasad tego sportu, ponieważ nie jest on każdemu znany z panujących reguł:

 1. w tym sporcie nie ma sędziego, a więc zawodnicy muszą pilnować porządku oraz przestrzegać zasad,
 2. na początku każdego punktu siedmioosobowe drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref. Drużyna broniąca rozpoczyna grę poprzez wyrzut dysku w stronę drużyny atakującej (tzw. pool),
 3. drużyna zdobywa punkt, gdy jeden z jej zawodników złapie dysk w strefie punktowej przeciwnika. W przerwach pomiędzy punktami możliwe jest dokonywanie zmian w składzie oraz następuje zamiana stron boiska,
 4. utrata posiadania dysku przez drużynę atakującą następuję, gdy dysk dotknie ziemi lub zawodnik dotknie dysku będąc po za boiskiem. Drużyna broniąca może także bezpośrednio przejąć lecący dysk. Zawodnik traci posiadanie dysku, jeśli będzie trzymał dysk dłużej niż 10 sekund,
 5. w przypadku gry w Kortowiadę, mecz kończy się, gdy jedna z drużyn zdobędzie 20 punktów lub po upływie 45 minut. Po upływie czasu następuje rozegranie meczu i doliczenie punktu. W przypadku remisu, gra się do ustalenia zwycięzcy.
 6. każdej z drużyn przysługuje 1 timeout 1min.

A co działo się na olsztyńskim Stadionie? Emocji nie brakowało! W sobotnich rozgrywkach na trybunach znajdowało się bardzo wielu kibiców i widzów, a słońce z jednej strony dopisywało wydarzeniu, a z drugiej było dość męczące dla rozgrywających. Widowisko trwało kilka godzin, więc mecz pokazowy był tylko przystawką przed daniem głównym. Na początku odbyło się rozdanie koszulek, a także inne wydarzenia, jak śniadanie. Niedzielne rozgrywki odbywały się już w trochę chłodniejszej, choć słonecznej pogodzie, ale na Stadionie i tak zebrały się tłumy ludzi.

Mecze odbywały się na kilku boiskach na Stadionie Głównym w Kortowie, na których grało razem 6 zespołów frisbee:

 • Hulk
 • Kapitan Ameryka
 • Superman
 • Spiderman
 • The Flash
 • Wolverine

W sobotnim meczu na plus w bilansie zdobytych i straconych punktów wyszły 2 zespoły: Spiderman i The Flash. W niedzielnym meczu, widzowie mogli obejrzeć po 3 mecze grupowe na 2 boiskach, z których po wspólnej punktacji z obu dni wyłoniono zespoły, które walczyły o miejsca 1-5.

I miejsce – Spiderman

II miejsce- The Flash

III miejsce- Kapitan Ameryka

IV miejsce- Hulk

V miejsce- Superman

VI miejsce- Wolverine

Na koniec drugiego dnia rozgrywek najlepszym zawodnikom zostały wręczone medale. Wybrano także MPV meczu.  Wszyscy zawodnicy jednak bardzo dobrze się bawili, o czym świadczyły ciągłe uśmiechy na twarzach graczy. Każda drużyna była zwycięzcą, niezależnie od wyniku, bo dzielnie walczyła przez te dwa dni rozgrywek. Gratulujemy i czekamy na rozgrywki za rok!


Relację przygotował Media Team

Tekst Ewelina Bramowicz

Foto: Piotr Mańko, Marta Dziewiur, Jan Grudzina, Wojtek Fabiszewski