Enej

Enej

Enej

ENEJ to olsztyński zespół, założony w 2002 roku przez dwóch braci – Piotra i Pawła Sałoducha, a także ich przyjaciela i jednocześnie managera – Łukasza Kojrysa. Grają muzykę z pogranicza folku, rocka, ska oraz szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej.

Grupa wydała cztery krążki studyjne oraz jeden koncertowy. W 2008 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Ulice”, następnie w 2010 „Folkorabel”, która otrzymała status złotej. Rok 2011 to przełom w trakcie ich kariery muzycznej. Po zwycięstwie w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka w telewizji Polsat, już dzień później ich piosenka „Radio Hello” była grana w większości stacji radiowych, okazując się hitem lata. Wystąpili także na XVII Przystanku Woodstock odbierając „Złotego Bączka”, czyli nagrodę za najlepszy koncert festiwalu w roku ubiegłym. Koncert ten został zarejestrowany i wydany 6 grudnia 2011 roku na płycie DVD, która wzbogaciła dyskografię zespołu. Natomiast w 2012 r. ukazała się płyta “Folkhorod” (Potrójna Platynowa Płyta). Najnowszym także “złotym dzieckiem” zespołu jest krążek “Paparanoja” – rok 2015.

ENEJ ma na swym koncie siedem singli bijących rekordy popularności. Są to „Radio Hello”, „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Lili”, „Symetryczno-Liryczna”, “Zbudujemy dom” i “Nie chcę spać”. Warto dodać, także że w  2007 Enej nagrał oficjalny hymn Juwenaliów olsztyńskich Kortowiady, do słów Bartłomieja Kroma, ówczesnego członka prezydium Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zespół koncertuje w Polsce, jak również poza granicami kraju (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Litwa, Ukraina, Włochy, Belgia, Czechy).